W jakich miejscach opłaca się zamontować panele fotowoltaiczne?

Ze względu na sposobność otrzymania wielu dofinansowań na fotowoltaikę z każdym rokiem rośnie zainteresowanie nimi. Jest to ekologiczne źródło energii, które oprócz tego pozwoli na znaczne oszczędności na opłatach za prąd. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich instalacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, które w projekcie uwzględniają wiele potrzebnych parametrów, a także wybierają najlepsze lokalizacje na instalację paneli słonecznych. Zazwyczaj ze względu na komfort są one montowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, a także dachy altan. Gdzie jeszcze można zainstalować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy umiejscowienie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich wydajność? 

Jak znaleźć najkorzystniejsze miejsca do montażu instalacji słonecznej?

Staranne dobranie lokalizacji na instalację paneli fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na ich wydajność. Poszukując firmy, która zajmie się montażem warto skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również właściwego miejsca. Zasadniczą kwestią jest to, żeby w miarę możliwości zapewniony był jak najczęstszy dostęp do światła słonecznego. W ciągu roku zmienny jest kąt padania promieni, z tego powodu odpowiedni dobór miejsca zależy od lokalizacji. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie jak pokazują badania największą produkcję prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Tego typu uwarunkowania warto rozważyć decydując się na montaż fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest umiejscowić na otwartej przestrzeni z wykierowaniem na południe. Optymalny kąt nachylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta pochylenia może przynieść duże straty energii. Panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach domów, a zatem kąt pochylenia narzucony jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić instalacji na dachu, warto wziąć pod uwagę montaż na południowej ścianie domu. Inną opcją może być też zainstalowanie ich na specjalnej konstrukcji na gruncie. Wymogiem koniecznym jest jednak duża przestrzeń bez budynków czy drzew w pobliżu. Należy pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć niekorzystny wpływ ze względu na opadające liście.

Dlaczego warto rozważyć instalację paneli słonecznych na ścianie budynku?

Na pewno najbardziej popularnym sposobem montażu paneli słonecznych jest montaż ich na dachu domu. Mimo wszystko czasami nie jest to możliwe i należy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie domu. Zasada działania paneli pozostaje identyczna jak w przypadku klasycznego położenia na dachu. W jakich przypadkach można rozważyć ten sposób? Zazwyczaj właściciele domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie pozwala na ułożenie na nim paneli,
  • właściciel chce zwiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zamontować wszystkich potrzebnych paneli.

Niewątpliwą zaletą takiego montażu jest zwiększenie ich efektywności w okresie zimowym, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako korzyść wskazują nowoczesny wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie ułożenie paneli słonecznych umożliwia także ich konserwację i czyszczenie ze względu na łatwiejszy dostęp do nich. Oczywiście to rozwiązanie posiada także wadę. Mimo, że wytworzenie prądu w okresie zimowym jest większa, to efektywność biorąc pod uwagę cały rok jest zmniejszona o 72 % w porównaniu do kklasycznego sposobu instalacji. 

Panele fotowoltaiczne – instalacja na gruncie

Panele na gruncie są dobrym pomysłem, kiedy mamy wolny kawałek działki. Niestety, koszt ich montażu jest o wiele większy niż w przypadku tradycyjnego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele wolnostojące potrzebują odpowiedniej konstrukcji, która utrzyma je w dobrym nachyleniu. Niewątpliwą zaletą jest ich większa wydajność, zwłaszcza, jeśli inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który obraca panele w stronę słońca.