Toalety i łazienki ogólnodostępne – przepisy a także dobre praktyki

Kryteria jakie ma obowiązek spełniać dowolna toaleta publiczna

 Aktualnie we wszystkich miejscach publicznych musi znajdować się odosobniona toaleta, z dostępem do ciepłej wody, środków czystości a także suszarki do rąk. Te wymagania podyktowane zostały prawnie. Masę ludzi wciąż z oporem korzysta z toalet, ponieważ miejsca te przywodzą skojarzenia z brudem, brakiem porządku czy ogólnym porządkiem pozostawiającym wiele do życzenia. Obecne rozporządzenia prawne i względy sanitarno-higieniczne nie pozwalają na taką sytuację. Toalety publiczne są cykliczne czyszczone i utrzymane w nienagannym stanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że toaleta w miejscu publicznym została niedostosowana do grupy docelowej. Zwykle kwestią problematyczna jest też nieduża powierzchnia, jaką pokrywa, co często stwarza trudności związane z poruszaniem się po tak wykonanej łazience – szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami. W inny sposób będzie projektowało się toalety dla szkół i pozostałych placówek edukacyjnych, a inaczej dla klinik czy galerii usługowo-handlowych. Ważne, by w trakcie projektowania tego miejsca wziąć pod uwagę potrzeby przyszłej grupy docelowej.

W punktach gastronomicznych, usługowych , edukacyjnych a także medycznych musi znajdować się toaleta publiczna, która musi być zgodna z wymogami dotyczącymi czystości, wygody, poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności korzystania oraz mieć na swoim wyposażeniu właściwe urządzenia sanitarne. 

Łazienki publiczne to bez wątpienia nie tylko toalety, ale również punkt, gdzie można wziąć prysznic. Tego typu wyposażenie spotykane jest na przykład na stacjach benzynowych w okolicy tras często uczęszczanych przez kierowców pojazdów ciężarowych, a także na kempingach czy obozowiskach. Wyposażenie łazienek oraz urządzenia sanitarne użyteczności publicznej tego typu również powinno cechować się trwałością, solidnością i odpornością na awarie.

Niezbędne urządzenia sanitarne do łazienek publicznych 

 Akcesoria do łazienek publicznych renomowanych producentów to niezwykle duży asortyment produktów wykonanych do zaopatrzenia toalet ogólnodostępnych. Dla oszczędności miejsca oraz rozplanowania przestronnej toalety publicznej, niezbędne są akcesoria do toalet, dzięki którym możemy zachować ład oraz prządek, bez wnoszenia chaosu. Wyposażenie toalet ogólnodostępnych wiąże się z organizacją miejsca oraz powierzchni w nich, dlatego odnajdziemy tutaj między innymi stanowiska do przewijania noworodków, dozowniki do dezynfekcji, dozowniki nakładek na muszle sedesowe, pojemniki na foliowe woreczki a także zasobniki na torebki higieniczne. Urządzenia sanitarne gwarantują poukładaną powierzchnię łazienki a także łatwe utrzymanie jej w higienicznej czystości.

Nieodłącznym elementem dowolnej toalety publicznej są dozowniki do dezynfekcji. Należy przypilnować, żeby akcesoria do łazienek publicznych a także urządzenia sanitarne zrobione były przez renomowanych producentów, gdyż będziemy mieć wtedy pewność, że będą one najlepszej jakości. Niekiedy tańsze wyposażenie łazienki okazuje się tylko pozorne, ponieważ zakup u niesprawdzonego producenta okazuje się nietrafiony a urządzenia sanitarne tandetne, przez co w niedługim terminie niezbędna stanie się ich wymiana na kolejne.

Normą jest, że działają osobne toalety publiczne dla pań i panów. W damskich toaletach publicznych montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla panów również pisuary. 

Przy montażu pisuarów w toalecie należy oczywiście wziąć pod uwagę odległości między nimi, tak, aby możliwe było wygodne skorzystanie z nich. W momencie, kiedy w toalecie znajdują się dwa lub więcej pisuarów, poleca się, aby przynajmniej jeden z nich został zamocowany na takiej wysokości, tak aby także dziecko miało z niego skorzystać. Jeżeli chodzi o miski WC należy zamontować je w kabinach na tyle dużych, aby zapewniały nieskrępowanie ruchów. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne haczyki łazienkowe, które dają możliwość na komfortowe odwieszenie okrycia wierzchniego. 

Utrapieniem kobiecych toalet są nieustanne kolejki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu długich kolejek do damskich toalet jest montaż większej liczby kabin sanitarnych w toaletach dla pań. Wiąże się to niewątpliwie z potrzebą zagospodarowania większej ilości miejsca na damską toaletę, co należy uwzględnić już na etapie projektu.