Schody – wymiana stopni

Schody zazwyczaj pełnią ważną funkcję w domach piętrowych. Są czymś w stylu łącznika między parterem, a górą. W konsekwencji częstego używania, z czasem spotyka je nieunikniony los. Z wiekiem stają się coraz bardziej podatne na ubytki czy uszkodzenia. Tocałkowicie normalne. Nie mniej jednak, dobrze zbudowane schody mogą służyć latami. Wyeksploatowaniu podlega raczej warstwa użytkowa. Tą zawsze można odnowić. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się te same wątpliwości. Spieszymy z odpowiedzią!

Kiedy wymienić stopnie na schodach 

Każdy chce mieć piękny, wypielęgnowany dom. Niestety wysłużone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich symptomy zużycia warto pomyśleć o ich odświeżeniu.

Zdarza się, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe panele czy zgromadzona woda skutkują tym, że drewno w szybkim tempie ulega rozkładowi. W tego typu przypadkach wyjściem jest doszczętne rozmontowanie starych stopni. Usunięcie bezużytecznych desek daje okazję do zorganizowania przestrzeni schodowej od nowa. Wystarczy przygotować warstwę podstawową i można działać

Jeśli stopnie są w stosunkowo dobrej(ym) kondycji można pomyśleć nad ich renowacją. Z wykorzystaniem odpowiednich instrumentów i środków czyszczących można osiągnąć niezłe efekty. W przypadku jakichkolwiek aktywności – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Fantazja potrafi tworzyć niestandardowe idee. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale również są funkcjonalne.

Wymiana stopni – istotne kwestie

Wstawianie nowych stopni schodowych być wspaniałą zabawą. Planowanie to zdecydowanie najlepszy(a) część tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest przesadnie trudna. Należy jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach. Jeśli planujemy przeprowadzić transformację(i) schodów warto zrobić to dobrze. Zaczyna się od przygotowań i odnotowania wszystkich ważnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć właściwie wyważoną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dopasowanie ich do wzrostu domowników. Wyższe osoby potrzebują szerszych stopni.

Trzeba też uwzględnić z jakiego materiału zbudowana jest baza. Fachowcy są zdania, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je udoskonalać wedle własnych gustów.

Schody bez dwóch zdań powinny być bezpiecznie. Wobec tego wskazany(a) jest instalacja poręczy. Chronią one przed upadkiem. Zdarza się, że maluchy lub osoby starsze mają problemy w użytkowaniu schodów. Poza barierami warto więc pomyśleć o dołożeniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Gdy zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak mają w przyszłości wyglądać schody, czas na zebranie przydatnych materiałów.

Czynność tą rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. Na rynku jest szeroki wybór materiałów. Należy wybrać te, które najbardziej nam pasują.

Lubianym wyborem jest drewno. Odpowiednio oczyszczone i wygładzone prezentuje się naprawdę elegancko. Kiedy będzie w należyty sposób zaimpregnowane może służyć latami. Trzeba wspomnieć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w pełni identyczne. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli naszym celem jest uzyskać efekt jednolitości, wtedy powinniśmy zainwestować w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne ubytki, które pojawią się na panelach dosyć łatwo naprawić. Często wystarcza wymiana jednego elementu, aby unormować sytuację. Ponadto panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie wymagają też impregnacji.

Oprócz tego, do instalacji potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją praktykować. Czas poświęcony na tą czynność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Decydując o rodzaju obicia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą lokalnych producentów. Często można trafić drewno w korzystnej cenie. Takie, kraftowo cięte drzewo wspaniale dekoruje schody. Elbląg jest tutaj ciekawym przypadkiem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się trwałością i kojącym leśnym aromatem.