Pochodzenie energii cieplnej oraz metody grzewcze?

Energia cieplna używana jest do nagrzewania budynków a także wody użytkowej. Obejmuje ona zazwyczaj solidną część popytu energetycznego budynku. Może być wytwarzana i doprowadzana do domu przy pomocy różnorakich metod i źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie występują typy systemów grzewczych?

Skąd może pochodzić ciepło w Twoim domu?

Do źródeł energii cieplnej wlicza się: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła wykorzystują energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można pozyskać za bezpłatnie aż w 75 %  ze środowiska, tylko pozostałe 25% należy kupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to morze zalet. Stosując ten typ ogrzewania nie ulatnia  się CO2, jest to niewyczerpalne źródło energii, koszty ogrzewania są niewielkie, nie jest się zależnym od dystrybutorów energii. Istotne jest tutaj korzystanie z fachowego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz prawidłowa termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wytwarza najniższe ilości CO2 w stosunku do pozostałych źródeł kopalnych, w czasie spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Używanie gazu można swobodnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Maszyny grzewcze stosowane do gazu nie wymagają dużo miejsca.
  • olej opałowy – posiada wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. W czasie trwania niskich cen warto kupić zakupić większy jego zapas i przez to sporo zaoszczędzić. Żeby korzystać z oleju opałowego wymagane jest posiadanie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego a także sprawny system przeciwpożarowy a także ochronę przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa i niewyczerpalna, nie emitujeCO2, można ją włączyć do uprzednich źródeł energii cieplnej. Żeby korzystać z energii słonecznej trzeba posiadać miejsce odpowiednie dla kolektorów. Ważne by było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zamontuje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – doskonale sprawdza się jako dodatek do innych metod ogrzewania lub jako jedyne. Używanie tylko energii elektrycznej jako źródła ogrzewania odbywa się wyłącznie w miejscach okresowegoprzebywania jak np. domki letniskowe bądź tam, gdzie montaż innych rozwiązań jest niemożliwa lub nieopłacalna. Zaletami są tutajniskie koszty montażu oraz sprzętów. Urządzenia takie nie wymagają też zbyt dużomiejsca. 

Energia odnawialna

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to surowce kopalne, które tworzyły się przez wiele milionów lat. Złoża tych dóbr maleją a co za tym idzie ich koszty stale wzrastają. Warto zainteresować się energią odnawialną, mogącą uzupełnić bądź całościowo wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii należą między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Żeby w w zupełności wykorzystać potencjał tych niewyczerpalnych źródeł energii niezbędna jest nowoczesna technologia. Zaawansowane technologie rozwiązań solarnych oraz pomp ciepła jakim jest przykładowo system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w znacznym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko oszczędność ale teżwartość ekologiczna.

Jakie rozwiązania grzewcze istnieją na rynku?

Na metodę grzewczą składają się takie rzeczy jak: wytwarzanie ciepła, jego dystrybucja a takżesprawne rozmieszczenie do poszczególnychpokoi. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, należywybrać do niego odpowiedni system grzewczy. Wliczają się do nich m.in.: 

  1. kotły olejowe – w nowych kotłach zastosowane jest prawo kondensacji. Oznacza to że oprócz spalanego oleju,wykorzystywane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. kotły gazowe – to  prawiebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to urządzenia grzewcze stosujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp opiera się na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. kotły na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie zajmują dużo miejsca, najczęściej są w wersji stojącej i wiszącej.Nie wytwarzają spalin ani CO2. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed kontaktem z wodą. To ile jest grzałek w kotle ma wpływ na moc kotła.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy dom.Systemy te są całkowicie bezobsługowe i bezpłatne w użytkowaniu.

Obojętnie jakie rozwiązanie wybierzemy, wskazane jest troszczyć się o dobry stan maszyn przez cykliczne serwisowanie, doskonałym rozwiązaniem jest przykładowo serwis vaillant. Decydując się na system grzewczy do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawy cenowe ale takżeekologiczne.