Oczko wodne – jakie ryby w nim umieścić?

Świat ryb jest niezwykle wciągający(e). Prawie w każdym miejscu można spotkać zapaleńców z wędką w rękach. Łowią wszędzie gdzie jest to dozwolone – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest również całkiem sporo ludzi, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb hodowanych w przydomowych oczkach wodnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe wymagają odpowiedniej opieki. Gospodarz musi też wiedzieć, które z nich będą się dobrze czuć w takim stawie. Powinien też wiedzieć, która pasza dla ryb stawowych będzie smakować nowym mieszkańcom oczka wodnego.

Charakterystyka stawów ozdobnych

Warto wyjść od tego, czym właściwie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi lub zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi niewielką przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego zbiornika wodnego w granicach nieruchomości, której jest się właścicielem. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Właściciel indywidualnie wybiera jak będzie wyglądać jego zbiornik wodny. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie składać się jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Jasnym jest, że łączy się z tym odpowiedzialność. Aby oczko wodne mógł być powodem do dumy dla domowników trzeba się nim zajmować. W przeciwnym razie jego kondycja ulegnie pogorszeniu.

Jakimi rybami zapełnić staw ozdobny?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym. Wybór jest gigantyczny. Wszakże istnieje tak dużo gatunków ryb. Przez wzgląd na raczej niewielki metraż tego rodzaju zbiorników, zwierzęta, które będą w nim pływać także powinny być małych gabarytów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), dobrze pomyśleć o karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby bardzo popularne wśród hodowców. Karasie bardzo dobrze radzą sobie w nawet niewielkich zbiornikach. Co więcej, karasie są ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niskie zapotrzebowanie na tlen. Jeśli chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie są dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do oczek wodnych wybiera się jazie złote – ich barwy dodaje urok niemal wszystkim zbiornikom(wi).

Większe ryby również mogą się odnaleźć w stawie. Z większych osobników częstym wyborem są karpie oraz amury białe. Karpie osiągają długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się stworzeniami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i dają to do zrozumienia podpływając do niego w czasie karmienia. Warto wiedzieć, że karpie niekoniecznie znoszą obecność innych gatunków ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi nie przeszkadzać wzajemnie z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadmiar roślin w oczku.

Zadbaj o porządek w stawie

Jeśli już zdecydujemy sprowadzić ryby do naszego oczka wodnego, należy również pamiętać obowiązek dbania o nie. Warto zainteresować się jakie prace trzeba wykonywać wokół stawu. Niezbędna jest oczyszczanie wody i szeroko pojęte dbanie o ład. 

Innym(ą) kluczowym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Aby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) potrzebna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Dieta powinna być bogata w białka pochodzenia roślinnego. Musi być też odpowiednio zbilansowana. Rynek odpowiada na zapotrzebowanie i sprzedaje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed kupnem warto skonsultować(nie) się z przedstawicielem sklepu. Niewątpliwie są to osoby kompetentne, które pomogą wybrać karmę sugerowaną dla naszych ryb. W większości są to pasjonaci, którzy posiadają ogromną wiedzą(e).