Nowe mieszkanie? – O tym nie zapomnij montując instalację elektryczną!

Jeśli sami świadomie nie zajmiemy się planowaniem instalacji elektrycznej to osoba planująca inwestycję stworzy nam minimalną ilość gniazdek i punktów świetlnych. Następnie spowoduje to, że w większości pomieszczeń umieścimy conajmniej kilka przedłużaczy, które trudno będzie pochować ewentualnie ładnie wkomponować w przestrzeń. W dodatku zdarza się, że w domu będzie po prostu ciemnica i ciężko będzie taką sytuację załatać lepszą lampą. O czym powinniśmy więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i czego lepiej nie robić?

Jak rozplanować gniazdka w mieszkaniu?

Na tym etapie dobrze mieć już wstępny projekt mieszkania. Najlepiej zaplanować gdzie stanie łóżko, sofa, telewizor, ale też szczegółowe ulokowanie urządzeń w kuchni. W łazience powinniśmy pomyśleć gdzie stanie pralka oraz umywalka, abyśmy mogli spokojnie naładować szczoteczkę elektryczną albo prostownicę do włosów. Na dodatek dobrze jest wziąć pod uwagę, że gniazdka w takim miejscu powinny być osłonięte, aby nie mieć kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w takich miejscach jest bardzo ważna.

Zazwyczaj deweloper samodzielnie nie zaprojektuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia lub pokój dziecięcy więc musimy sami przemyśleć, w którym miejscu postawimy łóżko i zaplanować gniazdka po obu stronach. 

Podobna sytuacja jest w kwestii salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, zamiast postawić go na szafce, to poprośmy o montaż gniazdka nie 30cm, a metr nad ziemią, dodatkowo zaplanujmy jedno przy sofie, aby była możliwość podłączyć stojącą lampę oraz ładowarkę do telefonu. Specjaliści z Gdańska, tacy jak na przykład BPEGD – instalacje elektryczne stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Instalacja elektryczna w kuchni – jakich błędów nie popełnić?

Kuchnia jest najtrudniejszym miejscem do zaprojektowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże sprzęty kuchenne jak między innymi lodówka powinny mieć zawsze oddzielne gniazdka. Należy ulokować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, aby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i aby nie bać się, że kabel nie starczy.

Poza nimi w kuchni znajduje się ogromna ilość pozostałych sprzętów. Nawet jeśli wyciskarkę do soku czy robot kuchenny mamy możliwość za każdym razem odłączyć z prądu, o tyle czajnik albo ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do gniazdek zawsze. Identycznie wygląda kwestia z mikrofalą a także okapem. W kuchni wypadałoby więc zamontować sporo gniazdek – najlepiej, żeby były nad blatem, tak żeby używanie ich było przede wszystkim komfortowe.

Dobre oświetlenie domu to podstawa – dobrze rozplanuj elektrykę

Oświetlenie, które początkowo chce zrobić developer jest także niewielkie. Jeżeli nie planujemy kuć ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, musimy naprzód rozplanować w jakich miejscach i ile świateł będziemy potrzebować. Jeśli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest odpowiedni moment na wprowadzenie tej zmiany w projekcie domu. Tak samo przy lampach łazienkowych – deweloper przeważnie zamontuje jedną lampę nad lustrem, jeżeli chcielibyśmy dwie, po każdej stronie lustra – musimy również ująć to w projekcie instalacji elektrycznej. Bywa, że nie podoba nam się za ciemna kuchnia – w tym miejscu też nic nie stoi na przeszkodzie żeby ulokować dwa punkty świetlne, jeden nad blatami, drugi nad stołem, przy którym jemy.

Jeżeli znajdziecie dobrych specjalistów to z pewnością zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – takich z pewnością spotkacie w Gdańsku.