Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych? Przedstawiamy ich zastosowanie i zalety

Przy tak wielu rodzajach kruszyw łatwo się pogubić. Jaki jest odpowiedni do Twojego projektu? Przeczytaj więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest często używane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to termin używany do określenia sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Popularne rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się materiałem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy gatunek ma inne użycie. 

Klasyfikacja kruszywa

Można rozróżnić rodzaje kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które powstały w wyniku erozji skał lub zostały uzyskane przez mechaniczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli usuwaniu zanieczyszczeń.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, ale poddawane są one recyklingowi oraz obróbce cieplnej, dzięki czemu powstają nowe kruszywa takie jak, np. glinoporyt. Jeśli chcesz kupić kruszywa w Gdyni to postaw na Polgravel. Znajdziesz tam wszystkie gatunki opisanych kruszyw.

Zastosowanie kruszywa

W budownictwie kruszywa najczęściej wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70 procent całej objętości mieszanki. W zależności od gatunku betonu stosujemy różne rodzaje kruszyw. Do wyrabiania zwykłego betonu używamy, m.in. żwiru. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. limonit. Do tworzenia lekkiego betonu dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest też piasek, między innymi do przygotowania zapraw murarskich. Jeśli poszukujesz kruszywa w obrębie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie rodzaje kruszyw do Twojego projektu?

Zależnie czego wymaga Twój projekt, czy jest to budowa domu, lub też ozdobienie ogrodu, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby oczka wodnego. Często do tego celu używane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często wykorzystywane są do aranżacji ogrodu. Zapełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy ziemię przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i prawidłowe odprowadzenie wilgoci. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci materiał odpowiedni do twoich potrzeb.