Jakie są rodzaje i zastosowania noży tokarskich?

Noże tokarskie jak sama nazwa wskazuje mają zastosowanie przy tokarkach, które zajmują się skrawaniem. Noże tokarskie posiadają tylko jedno ostrze i dzięki niemu możemy zrobić toczenie zewnętrzne i wewnętrzne. Obrabiane tworzywo przeważnie jest w kształcie bryły obrotowej i przy pomocy noży tokarskich możliwe jest uformowanie go na inny kształt. Poza toczeniem za ich pomocą można wykonać przecinanie, wcinanie, gwintowanie i rowkowanie. Tokarki są bardzo popularnym urządzeniem do robienia gwintów. Z czego zbudowany jest nóż tokarski i jakie możemy wyróżnić jego rodzaje? Jakich jeszcze narzędzi użyjemy do wytwarzania gwintów?

Budowa i wygląd noża tokarskiego

Nóż tokarski składa się z dwóch części – roboczej i chwytowej. Część chwytowa montowana jest bezpośrednio w tokarce, część robocza natomiast zawiera kilka innych fragmentów i to dzięki niej możliwa jest praca noża. Składa się na nią powierzchnia natarcia oraz przyłożenia, krawędź skrawająca, ostrze a także naroże. Wszystkie części pełnią inne zadanie i wystarczy, że nie będzie jednej z nich i nóż będzie bezużyteczny. Noże tokarskie zbudowane mogą być ze stali szybkotnącej i używane wtedy będą do formowania stali, staliwa, żeliwa oraz miękkiego mosiądzu. Drugi materiał wykonania to płytki z węglików spiekanych, dzieli się je jeszcze na rodzaj S oraz H i każde będą stosowane przy innych materiałach.

Jakie wyróżniamy rodzaje noży tokarskich?

Noże tokarskie klasyfikować można ze względu na różne wskaźniki. Najczęściej można zobaczyć podział ze względu na sposób kształtowania. Wtedy wyróżniamy noże punktowe, kształtowe i obwiedniowe. Te pierwsze łączą się z obrabianym tworzywem punktowo, czyli jedynie czubkiem ostrza. Noże kształtowe będą kształtowały tworzywo rantem ostrza, za to noże obwiedniowe cechują się obrabianiem za pomocą przetaczania się po powierzchni.

Drugim sposobem na grupowanie noży tokarskich będzie ze względu na ich konstrukcję.

Wyróżnimy w takich sytuacjach noże tokarskie jednolite, składane, noże z płytką lutowaną a także noże oprawkowe. Noże jednolite będą stworzone z jednego rodzaju materiału i przeważnie jest to stal, składane dla odmiany mają zamienne płytki wykonane z węglików spiekanych. Noże mające płytkę lutowaną wykorzystywane są do toczenia wzdłużnego, zewnętrznego czy też wewnętrznego, ale też do przecinania oraz planowania. Noże oprawkowe tworzą nowe noże tokarskie, które mają niepospolite formy – promieniowe, przezieraki, wytaczaki oraz zdzieraki.

Za pomocą jakich narzędzi najlepiej obrabiać gwinty?

Gwinty można robić na parę różnych metod. Wyodrębnić można obróbkę walcowaniem, szlifowaniem, frezowaniem, nacinanie gwintownikiem albo nożami stycznymi wagnera oraz nacinanie na tokarce.

Dostępne na rynku noże styczne wagnera są niezmiernie profesjonalnym i skomplikowanym sprzętem, ale przy wykorzystaniu ich proces obróbki przebiega bardzo szybko.

Jednymi z prostszych technik jest nacinanie na gwintowniku i nacinanie gwintu narzynką. Przeważnie będą one również używane w domowych warsztatach jeśli tylko mamy właściwe narzędzia. Warto także mieć na uwadze, że na gwintowniku stworzymy jedynie gwinty wewnętrzne, a za pomocą narzynki gwinty zewnętrzne.

Źródło: Szlifmet – walcowanie gwintów