Jakie są kształty i rodzaje schodów?

Schody to podstawowy element łączący piętra, używane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, by były wygodne i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: Stolmark – producet schodów Gdynia.

Kształty schodów – podstawowa charakterystyka

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są niedrogie i proste do wykonania, jednak mają też swoje mankamenty. Przez brak spoczników są uciążliwe do pokonywania, głównie dla osób starszych. Ich słabym punktem są też gabaryty, ponieważ zabierają dużo miejsca. Najlepiej zastosować je do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to bardzo popularne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej można spotkać je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika między biegami umieszczonymi pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo ciekawe, lecz aby były wygodne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była za mała. Zabierają dość dużo przestrzeni, więc rekomendujemy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale kiedy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w dowolnym miejscu. Następnym ich plusem jest szybkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa schodów – na co się zdecydować?

W budynkach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która powstaje już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem w ostatnim czasie są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się lewitować, a ich atutem jest spora przestrzeń pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, aby materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.