Jakie blachy najlepsze na rąbek?

Każdy kto wybudował dom, lub miał do czynienia z remontem dachu stanął przed bardzo istotnym pytaniem – czym pokryć dach? Jest ono na tyle ważne, że pokrycie dachowe musi przetrwać wiele lat w odpowiednim stanie. Poza ważną funkcją ochrony budynku przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, niewątpliwie można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całej budowli nadające niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie producenci wymyślają wiele nowych opcji pokryć dachowych, z tego powodu obecnie na rynku wybór jest naprawdę szeroki, także jeśli chodzi o kolory. Na pewno odpowiedni typ pokrycia trzeba dobrać do rodzaju zadaszenia, a także powinien współgrać z resztą budynku. Nie można również zapominać o odpowiedniej konstrukcji – inna jest potrzebna w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są zalety wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Jakie są typy pokryć dachowych?

Wybór różnego typu pokryć dachowych jest niewątpliwie urozmaicony. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z poszczególnymi produktami oraz ich plusami. Z pewnością, jeżeli wcześniej nie mieliśmy z tym do czynienia, należy skorzystać z rady fachowca, który doradzi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że musi być to dobrze przemyślana decyzja, ponieważ takie pokrycie dachowe jest inwestycją na lata i nie opłaca się na tym oszczędzać. Najpowszechniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka z ceramiki – jest to pokrycie dachowe idealnie odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo powszechnym materiałem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona bardzo zalecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Należy wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które dobrze tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie szczególnie chętnie stosowane w przypadku płaskich dachów. Na pewno jest to wyjątkowe tanie pokrycie, które wbrew powszechnej opinii jest dobrym wyborem. Teraz stosowane metody produkcji pozwalają na zwiększenie trwałości papy. Mimo to mało kto decyduje się na takie rozwiązanie przez wzgląd na małą atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety minusem takiego rozwiązania jest potrzeba konserwacji, którą należy robić co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to przykrycie jest stosowane szczególnie w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych. Nie można zapominać o regularnej impregnacji tego zadaszenia. Można powiedzieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największą zaletą tego typu pokrycia jest niewątpliwie jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane przykrycie dachu. Czasami wykonuje się przykrycia ze strzechy, żeby zwiększyć atrakcyjność turystyczną domu. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym prawie 100 lat. Niestety, niewiele osób się na nie decyduje przez wzgląd na wyjątkowo wysoką cenę zadaszenia. Przykrywając dach strzechą trzeba pamiętać o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Jakie są rodzaje pokryć z blachy?

Przykrycie dachu blachą jest sposobem chętnie używanym od wielu lat. Pokrycia blaszane obecnie dostępne na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli innymi słowy dach z blachy na rąbek.

Wybierając pokrycie blaszane, a w szczególności dach z blachy na rąbek trzeba zwrócić uwagę z czego wykonana jest blacha. Bez dwóch zdań najbardziej wytrzymałym rozwiązaniem są materiały cynkowe, aluminium albo miedzi. Najchętniej kupowanym materiałem również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której największą korzyścią jest to, że pod wpływem tlenu i wody tworzy się reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się warstwa patyny. 

Dach z blachy na rąbek – czy to jest odpowiednie rozwiązanie?

Blacha układana na rąbek jest metodą chętnie stosowaną zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku zabytkowych budynków. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju pokrycia jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, co pozwala na zastosowanie lekkiej i tańszej konstrukcji dachu. Bardzo istotne jest to, aby płaty blachy miały rozstaw łat polecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu powinna być tak wybudowana, aby drewno było suche i starannie oheblowane, by zapobiec zniekształceniom. Taki dach z blachy na rąbek charakteryzuje się nie tylko ciekawym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to odpowiednio trwałe rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego rodzaju pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z dużymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Następną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona niemal w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący bezdyskusyjnie najpopularniejszym kolorem jest ciemnoszary pasujący do elementów używanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane niemal na każdym dachu, co jest bez wątpienia dużą. Jeśli istnieje potrzeba zamontowania długich arkuszy blachy, są one produkowane na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najlepiej wyglądają długie panele, które nie są poprzerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których łączenie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest formowany w czasie produkcji.