Jak wybrać dobre drewno do schodów?

Schody są ważnym elementem służącym do komunikacji pomiędzy dwoma piętrami. Buduje się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga wiedzy na temat poszczególnych gatunków drewna. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na lata dlatego opłaca się wybierać najtrwalsze gatunki, aby stopnie prezentowały się idealnie przez lata. Aby tak było powinny być wykonane z dobrego surowca, i zakonserwowane odpowiednim lakierem. Istotne jest również to, ile razy dziennie korzysta się z takich stopni. Z pewnością rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie często znajdują się pokoje dzienne. Z tego powodu nieustanne eksploatowanie potrzebuje znalezienia materiału jak najtrwalszego. Istotne jest również położenie schodów – te zewnętrzne powinny być zdecydowanie bardziej wytrzymałe z uwagi na destruktywne działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy twierdzą, że drewno z którego zrobione są schody wewnętrzne nie ma aż takiego znaczenia, co dobry jakościowo lakier. Właściwe wykończenie schodów wewnętrznych ma duże znaczenie nie tylko na ich trwałość, ale także na wygląd. Jak wybrać dobrej jakości surowiec na schody? Czym się kierować poszukując drewna na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Schody wewnętrzne – czy wyłącznie lakier ma znaczenie?

Schody wewnętrzne pełnią także funkcję dekoracyjną. Nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego wyglądu, dlatego tak istotne jest to, z czego są zrobione. Warto pamiętać, że schody są inwestycją na długie lata, przez co opłaca się wybierać materiały najlepszej jakości, aby uniknąć ewentualnych poprawek. Opłaca się postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne również na ścieranie. Miękkie gatunki nigdy nie będą tak mocne, również przy zastosowaniu odpowiedniego lakieru. Jakie gatunki zatem najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najpopularniejszym surowcem są:

  • Klon i dąb – są to z pewnością najtwardsze gatunki drewna, idealnie nadające się na konstrukcję schodów. Drewno tych drzew wyróżnia się najlepszymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa wyjątkowo odporny na ścieranie. Idealnie sprawdzi się na schody w budynkach mieszkalnych,
  • Buk – rozważając ten gatunek drzewa, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami lakierów. Buk potrzebuje preparatów specjalnie przygotowanych dla tego gatunku.
  • Drewno egzotyczne – warto również wziąć pod uwagę wybrane gatunki drzew nie rosnące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Niektóre z nich są znacznie trwalsze niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też wyjątkowo odporne na szkodniki, ale trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne nie jest powszechnie dostępne, ale na pewno można je znaleźć w specjalistycznych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie gatunki nadają się na schody zewnętrzne?

Oczywiście schody zewnętrzne powinny odznaczać się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często używane, a także podatne na brud i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu drewno, które używa się na tego typu konstrukcje musi charakteryzować się wyjątkową odpornością na deszcz – co nie będzie miało miejsca w przypadku drewna bukowego. Często wykorzystuje się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Zdecydowanie odradza się w takiej sytuacji stosowania drewna brzozowego, czy stosunkowo taniego i popularnego drewna sosnowego. Oczywiście niezwykle istotna jest także odpowiednia impregnacja stopni przy użyciu specjalnie do tego wyprodukowanych preparatów. 

Jakie drewno dobre będzie w przypadku schodów betonowych?

W przypadku schodów betonowych wybór drewna jest znacznie większy, gdyż za wytrzymałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni wówczas funkcję dekoracyjną. W tego typu schodach dosyć często jest stosowane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie przez wzgląd na niską cenę. Warto jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, z tego powodu wymagają właściwej impregnacji co może w dłuższej perspektywie być  problematyczne. Ten sam problem ma miejsce z orzechem włoskim, który niestety ma krótką żywotność i potrzebuje właściwej troski. Jeżeli zależy nam na trwałości i idealnej jakości także jeśli chodzi o schody betonowe warto postawić na wytrzymałe gatunki drewna. Zapobiegnie to kłopotliwym licznym konserwacjom w przyszłości. Bez względu na to jaki gatunek wybierzemy: trwały i drogi, czy miękki i tani, trzeba zadbać o odpowiednie zaimpregnowanie drewna. Ważne, aby powłoka lakieru była odporna, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, oraz odpowiednio dopasowana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów dobranych specjalnie do tego gatunku.