Każdy, kto przynajmniej raz mierzył się z remontem łazienki stanął przed wyborem odpowiednich płytek. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, z tego powodu musi być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, muszą być dobrej jakości. W przypadku łazienki istotne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale również pewnymi parametrami, ze względu na wysoką wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Nie warto oszczędzać na aranżacji łazienki
tanie materiały szybko się zużyją, a przecież niemało zapłacimy za robociznę
Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?
Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia oraz innych składników. Remontując łazienkę można wybrać gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to materiał dobry do wyremontowania łazienki, pod warunkiem, że wybierzemy taki o dobrych parametrach.

W łazience warto postawić na klasykę
Wysokiej jakości płytki to duży wydatek. Jeśli kupimy modne, fikuśne płytki, mogą one przestać nam się podobać za rok czy dwa. Warto więc wybrać coś ponadczasowego.
Terakota do łazienki
Terakota robiona jest z dobrej jakości gliny. Należy pamiętać, że właściwości techniczne płytki z terakoty są zdecydowanie słabsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na tarcie, ale mocniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może przyczynić się do uszkodzeń w przyszłości. Terakota była niezwykle powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres. Terakota posiada kilka stopni ścieralności, co pozwala dobrać właściwy surowiec jeśli chodzi o przeznaczenie, oraz pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest niewątpliwie to, ze posiada ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota zazwyczaj układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

Czy glazura jest dobrym materiałem do łazienek?
Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się kłaść na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w czyszczeniu środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, używany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie.

Czym wykończyć łazienkę?
Najistotniejszym kryterium przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Zwłaszcza w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Warto także rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie mogą być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak duży wybór, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Można udać się do sklepu, w którym profesjonaliści zaproponują idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je kupić także przez internet.
Co brać pod uwagę urządzając łazienkę?
- ile lat ma nam służyć
- intensywność użytkowania (długie kąpiele czy szybkie prysznice)
- kto będzie użytkował łazienkę
- sposób ogrzewania łazienki
- poziom wilgotności w pomieszczeniu
- dodatkowe funkcje (toaleta, pralnia)
- sposób oświeltenia