Glazura, gres, terakota – na co najlepiej się zdecydować do łazienki?

płytki łazienkowe

Każdy, kto przynajmniej raz mierzył się z remontem łazienki stanął przed wyborem odpowiednich płytek. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, z tego powodu musi być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, muszą być dobrej jakości. W przypadku łazienki istotne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale również pewnymi parametrami, ze względu na wysoką wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie należy się kierować? Co najbardziej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

gres w eleganckiej łazience
Płytki gresowe to doskonałe rozwiązanie w eleganckiej łazience.

Nie warto oszczędzać na aranżacji łazienki

tanie materiały szybko się zużyją, a przecież niemało zapłacimy za robociznę

Czy gres w łazience jest trafionym pomysłem?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanka gliny, krzemienia oraz innych składników. Remontując łazienkę można wybrać gres szkliwiony, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest materiałem wyjątkowo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe odznaczają się dużą twardością, oraz tym, że nie przepuszczają wody. Na rynku jest szeroki wybór płytek gresowych charakteryzujących się różnymi cechami. Jest to materiał dobry do wyremontowania łazienki, pod warunkiem, że wybierzemy taki o dobrych parametrach.

terakota na podłodze w łazience
Terakota to piękne, choć nieco trudniejsze w utrzymaniu rozwiązanie. Wiele osób docenia płytyki z terakoty za to, że są cieplejesze.

W łazience warto postawić na klasykę

Wysokiej jakości płytki to duży wydatek. Jeśli kupimy modne, fikuśne płytki, mogą one przestać nam się podobać za rok czy dwa. Warto więc wybrać coś ponadczasowego.

Terakota do łazienki

Terakota robiona jest z dobrej jakości gliny. Należy pamiętać, że właściwości techniczne płytki z terakoty są zdecydowanie słabsze. Pomimo tego są one twarde, odporne na tarcie, ale mocniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Niestety, wadą tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może przyczynić się do uszkodzeń w przyszłości. Terakota była niezwykle powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres. Terakota posiada kilka stopni ścieralności, co pozwala dobrać właściwy surowiec jeśli chodzi o przeznaczenie, oraz pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest niewątpliwie to, ze posiada ona znacznie więcej wzorów i kolorów. Terakota zazwyczaj układana jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być też stosowana na zewnątrz, jeśli charakteryzuje się mrozoodpornością.

glazura w łazience
Glazura w łazience? Jak najbardziej, ale na ścianach.

Czy glazura jest dobrym materiałem do łazienek?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się kłaść na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazura pokryta jest niewielką warstwą szkliwa, co czyni ją łatwą w czyszczeniu środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, używany miejscach, w których jest niewielka szansa na uszkodzenie. 

kąpiel w  wannie
Wybierając materiał na podłogę i ściany w łazience, należy brać pod uwagę to, jak będziemy ją użytkować.

Czym wykończyć łazienkę?

Najistotniejszym kryterium przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich ułożenia. Zwłaszcza w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Warto także rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie mogą być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu wykończenia. Na rynku jest tak duży wybór, że na pewno wybierzemy coś dla siebie. Można udać się do sklepu, w którym profesjonaliści zaproponują idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego szukamy można je kupić także przez internet.

Co brać pod uwagę urządzając łazienkę?

  • ile lat ma nam służyć
  • intensywność użytkowania (długie kąpiele czy szybkie prysznice)
  • kto będzie użytkował łazienkę
  • sposób ogrzewania łazienki
  • poziom wilgotności w pomieszczeniu
  • dodatkowe funkcje (toaleta, pralnia)
  • sposób oświeltenia