Fotowoltaika-jakie są jej zalety?

Od jakiegoś czasu znacząco wzrosła sława paneli słonecznych. Jeszcze niedawno czerpanie energii ze słońca było abstrakcją, obecnie stało się to realne- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać posiadaczem fotowoltaiki i czerpać energię ze słońca. Instalacje takie dają wiele korzyści, a przede wszystkim słońce jest niekończącym się źródłem energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jakie korzyści można czerpać z pobierania energii w ten sposób?

Czym jest fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii ze słońca znane jest ludzkości nie od dziś. Każdy z nas z pewnością miał styczność się z kalkulatorami zasilanymi w ten sposób. Dziś ta metoda znacznie się rozwinęła i jest opcja produkowania prądu we własnym zakresie przez gospodarstwa domowe. Produkcja prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Rozpoczyna się on w ogniwach fotowoltaicznych złączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanej energii. W panelach fotowoltaicznych pod wpływem promieni słonecznych powstaje prąd stały, który w kolejnym etapie transportowany jest do falownika. Falownik oprócz przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny dopasowany do naszych gniazdek, pełni również funkcję kontrolera domowej elektrowni. Stale dopasowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Ponadto w razie powstania awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W sytuacji nadmiaru prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie zbyt mała, można odebrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

6 zalet płynących z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej korzyści niż minusów. Coraz więcej ludzi decyduje się na ich instalację głównie ze względu na liczne dotacje umożliwiające obniżyć koszty zakupu fotowoltaiki. Zalety tego sposobu wytwarzania prądu odnosi się przede wszystkim do obszaru ekonomicznego oraz ekologicznego. Jakie dokładnie korzyści możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Zmniejszenie kosztów prądu

Jest to z pewnością najistotniejsza zaleta wynikająca z montażu fotowoltaiki. Produkcja własnej energii elektrycznej pozwoli właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość energii elektrycznej zależy od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa instalacja wyprodukuje nadwyżkę prądu można odesłać do elektrowni, aby następnie pobrać w okresie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może jej używać. Jedynym kosztem jaki musi opłacić potencjalny inwestor jest sam koszt całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach znacznie więcej osób może sobie pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Niezależność od wzrastających cen energii elektrycznej

Przydomowa instalacja fotowoltaiki pozwala na niezależność jeśli chodzi o stałe wzrosty cen energii elektrycznej. Jak podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy pewności, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele paneli fotowoltaicznych z pewnością nie muszą się troszczyć potencjalnymi podwyżkami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wyprodukować odpowiednią ilość energii elektrycznej muszą zużyć ogromne ilości paliwa oraz wody. W Polsce najważniejszym surowcem niezbędnym do wytwarzania prądu jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo szkodliwy dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe instalacje fotowoltaiczne są całkowicie bezpieczne. Ponad to do produkcji paneli wykorzystuje się  krzem i aluminium, czyli surowce całkowicie podlegające recyclingowi. Podczas wytwarzania prądu nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na wiele lat

Z pewnością decyzja o instalacji paneli wiąże się z wyjątkowo dużymi kosztami. Mimo dotacji należy liczyć się z pewnym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na długie lata. Panele wyprodukowane są z wyjątkowo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno intensywnych deszczów, dużego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Łatwość w codziennym użytkowaniu

Po zamontowaniu instalacji na naszym domu nie ma potrzeby się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie całkowicie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w sytuacji jakiś nieprawidłowości powiadomi nas o nich. Często nie trzeba również ich myć, oprócz sytuacji, kiedy od dłuższego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje silne pylenie.

Dotacje do montażu fotowoltaiki

Obecnie, aby zachęcić coraz więcej osób w inwestowanie w produkcję prąd, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało dużo programów oferujących liczne dofinansowania. Programy identyczne w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed zaczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dofinansowania są w naszej okolicy. Poza samym wsparciem w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od rocznego zeznania PIT.