Dekoracje wnętrz z roletami rzymskimi – minusy i zalety

Nowy posiadacz domu lub mieszkania cześniej lub później styka się z zasadniczym kłopotem – jak wykończyć okolice okien? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Z pewnością tego typu ozdoba okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także zasłaniać wnętrze przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy wścibskim okiem przechodniów. Każda z opcji dostępnych w sprzedaży ma swoje minusy i plusy. Wybór odpowiedniej zależy od aranżacji wnętrz, wielkości okna, możliwości finansowych. Jednym z najchętniej wybieranych opcji jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych wersjach, a co za tym idzie jest uniwersalna i pasuje niemal wszędzie. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i zalety rolety rzymskiej? Jak znaleźć najodpowiedniejsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie najlepiej zamówić roletę rzymską?

Co to jest roleta rzymska?

Roleta rzymska jest ozdobą okienną bardzo często kupowaną przez posiadaczy domów i mieszkań. Łączy ona w sobie przytulność firan i praktyczność rolet rolowanych. To, co ją wyróżnia, to wyjątkowe marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo efektowny element ozdobny. Rolety rzymskie dostępne są na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, czy wielu odmianach tkanin. W zależności od surowca z jakiego są wykonane, pełnią głównie funkcję ozdobną, bądź zaciemniającą. Rolety rzymskie można kupić gotowe, bądź wyprodukowane na zamówienie, przez co można je dobrać prawie do każdego okna.

Jakie są wady i zalety rolet rzymskich?

Dzięki wielu odmianom, rolety rzymskie zyskały dużą popularność, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i zalety. Do ich najistotniejszych zalet należą przede wszystkim wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym w czasie podnoszenia rolety. Co więcej można tu również wskazać dopasowanie prawie do każdego stylu pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, a także kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich prostego prania. Wystarczy je zdjąć i umieścić w pralce, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele zalet, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde pomieszczenie. Jak widać ten typ rolet ma wiele zalet, a jakie są jego minusy? Przede wszystkim cena. Rolety rzymskie, szczególnie te wytwarzanae na wymiar w Warszawie nie są tanie. Ponadto rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich upraniu mogą powstać się nieładne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale prezentują się na niezbyt szerokich oknach. Na tych bardzo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed wybraniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu z pewnością warto rozważyć wszystkie wady i plusy, i dobrać takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Gdzie pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są bardzo funkcjonalne i doskonale sprawdzą się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór barw sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być wyjątkowym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także delikatnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się również w sypialni – wystarczy wybrać materiał, który dobrze chroni przed promieniami słońca. Rolety rzymskie mogą również wyglądać jak zwykła firanka – trzeba wybrać odpowiedni materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można zakupić zarówno w wersji gotowej – dla typowych okien, jak i na zamówienie – dla nietypowych wymiarów. W przypadku rolet na wymiar wybór materiałów jest znacznie większy, aczkolwiek warto liczyć się również z wyższą ceną. Istotne, aby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie prezentować się dobrze, jeżeli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Kiedy rozwiązania gotowe nie pasują do naszego okna, nie opłaca się oszczędzać – z pewnością lepiej zamówić roletę szytą na zamówienie.