Co to jest pellet? Pochodzenie i zastosowanie paliwa

Wielu jest tradycjonalistów, którzy doceniają ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem bądź węglem w kominku. są również inne schematy utrzymania ciepła w domu, jak na przykład ogrzewanie gazowe. Niedawno pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat jest coraz bardziej świadomy i wielu zaczyna stawiać na ekologię broniąc w tym sposobem nasząplanetę najlepiej, jak tylko potrafi. Z racji tej dużo chętniej nabywany robi się pellet.

Mamy tu styczność z typem paliwa grzewczego, który jest w formie granulatu. Ma postać typowego walca, a także jest mały, w brązowym kolorze. Wywodzi się z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód poddają się rozkładowi. Rodzajów pelletu można wyróżnić kilka, bez wątpienia muszą być one wolne od wszelakich zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych:

  • Pellet drzewny z części drzew, łyka, patyków
  • Pellet agro z części naturalnych jak słona czy rośliny

To także da się podzielić na dwie grupy. Pierwsza to funkcja w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.

Druga zaś to pellet przemysłowy, dzięki któremu da się ogrzewać budynki, używa się w przemyśle.

czemu pellet jest tak popularny

Do tej pory mieszkańcy zazwyczaj ponosili dosyć dużą stawkę za to, by ocieplić swój dom. Wyjazd do lasu po drzewo, oszacowanie na metry i wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również jest bardzo podobnie. Cena za tonę to wartość rzędu kilkuset złotych. 

Z pelletem jest całkowicie odmiennie. najczęściej nabywakupujesię go w dużych workach ładowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go użytkować dość długi czas, a poza tym nie mamy problemów z dostarczeniem go do domu, co już jest podstawowym plusem przemawiającym za pelletem.

Coraz więcej osób decyduje o zmianie kotła i przestawienie się na pellet przeważnie z czterech prostych powodów.

  1. Wpierw chodzi tu o ochronę przyrody. Ani jeden nie chce, by z jego paleniska wydobywał się ciemny dym. Ten twór to paliwo niesamowicie czyste. Na skutek fotosyntezy nie wydobywa się dwutlenek węgla ani żadne substancje smolne, także nie ma mowy o żadnym zanieczyszczaniu powietrza
  2. Ważne jest również to, że nie wytwarza on dużej sumy pyłu, jak to jest w wypadku pozostałych wariantów ocieplania.
  3. Dzięki temu, że nie generuje on pyłu, czy kurzu to piec jest bardzo łatwy w sterylizacji, a tak naprawdę można to zrobić nawet raz na parę dni.
  4. Ostatecznym dowodem jest dość przystępna kwota. Oczywiście zależy to od poziomu, jednak kontrastując to z drewnem czy węglem wydaje się to o wiele bardziej opłacalne.

Jak tworzy się pellet?

Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał mamy. Niemniej jednak start przedstawia się tu bardzo podobnie, ponieważ na samym starcie istnieje wymóg zdrobienia go na mniejsze części, co jest przygotowaniem do przyszłej przeróbki. Może być konieczność pozbycia się wilgoci.

Potem mamy do czynienia z drobieniem, rozpłaszczeniem, a następnie przystąpić można do końcowego ruchu, którym jest już tryb granulacji. Tutaj zostaje mu nadana konkretna forma, czyli jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec niewielkich wymiarów. Produkt następnie chłodzi się, pakuje w opakowanie i doręcza do magazynów.

Co wpływa na wartość pelletu?

Paliwo wysokiej wartości nie może być tanie. Najbardziej istotnym czynnikiem, który musi posiadać to certyfikat, który każda działalność wydaje sprawdzając uprzednio produkt pod kątem jego przydatności handlowej, pochodzenia i innych parametrów. Pomocą dla kupującego musi być w tym przypadku obecność znaku producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że pellet jest bezpieczny dla nas, dla otoczenia i ma wysokiej jakości właściwości.

Jak jednak taki certyfikat to paliwo może otrzymać? Twórca powinien przesłać próbki do atelier, gdzie poddawany jest badaniom. Po ich sprawdzeniu, a także pozytywnej weryfikacji linii produkcyjnej wszelaki produkt dostajeotrzymujeswój identyfikator.

Podane wyżej racje mają wpływ na to, którą klasę otrzyma dany pellet. Definiuje się go w megadżulach na kilogram i oblicza za tysiąc kilogramów. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W Polsce wyodrębnia się 3 rangi:

  • Niska ranga, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tonę
  • Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
  • Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tysiąc kilogramów

Który pellet wybrać

Bez wątpienia wybór pelletu zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego środków pieniężnych. Mogąc jednak wybrać ten najlepszy, zdecydowanie zachwala się pellet drzewny. Zdaje się to być najkorzystniejszą wyborem dla tradycyjnych sposobów ogrzewania, to ten najlepiej wydajny, którego ważność wynosi ponad 18 MJ/kg. Nade wszystko zawiera on mniej wilgoci niż tradycyjne drewno. Można go wyprodukować z różnych rodzajów drzewa. Tutaj należy to rozdzielić na iglasty, jak również liściasty. Lepszymi zaletami charakteryzuje się jednak pellet z drzewostanu pochodzenia iglastego, ponieważ przez wzgląd swój skład będzie lepiej się rozpalał. Ma większą wydajność. Bardzo często byt żywicy ma spory wpływ na walory cieplne. 

W obecnych czasach, kiedy mamy kryzys związany z gazownictwem to właśnie produkt powinien zostać doceniony wszędzie i dominować w świecie ciepłownictwa.