Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najbardziej interesujących, a także bardzo efektywnych sposobów odnawiania konstrukcji. Wygląda bardzo prosto, ale w istocie jest to skomplikowany system naprawy , do którego właściwego wykonania potrzeba fachowej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawy uszkodzeń w domach czy bydynkach publicznych, ale także do reperowania usterek w mostach. 

Dowiedz się, w jaki sposób wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy powinieneś ją zastosować. W tym artykule przybliżymy ci ten jakże ciekawy temat.

Wpis powstał posiłkując się informacjami ze strony firmy Dobre Izolacje – specjalisty w swojej dziedzinie.

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja budowlana w skrócie to nic innego jak uzupełnianie ubytków w murze substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną umożliwia zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w murze, również umożliwia wypełnienie gruntu bądź struktury konstrukcji. Jest to kompleksowy system o powszechnym użyciu wszędzie tam, gdzie pojawiły się ubytki i defekty budowlane.

Jest to jednak dosyć trudny proces wymagający doświadczonej firmy. Przez tak zwane iniektory zamontowane w nawierconych zagłębieniach wtłaczana jest charakterystyczna mieszanka o formule i gęstości dopasowanej do typu uszkodzeń. Napełnia ona nawet małe przerwy, uszczelniając i wzmacniając konstrukcję. W formułę mieszanek używanych do iniekcji ciśnieniowej mogą wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa jak też piasek albo cement. Składniki wybiera się specjalnie do każdego przypadku, aby zyskać największą efektywność i pożądany rezultat.

Kiedy potrzebna jest iniekcja ciśnieniowa?

Często zdarzającym się problemem, do którego stosuje się iniekcję budowlaną, jest zawilgocenie w budynkach. Może być sporo powodów takiego problemu, lecz w prawie każdym wypadku iniekcja ciśnieniowa może być dobrym rozwiązaniem. Ta metoda jest szczególnie praktyczna, gdy nie mamy chęci czy też nie możemy zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja budowlana wypełni wszelkie otwory i pęknięcia, izolując strukturę, nie pozwoli wilgoci wniknąć w głąb murów. Ważne jest, żeby wybrać doświadczoną, profesjonalną firmę, która będzie zajmować się wykonaniem iniekcji ciśnieniowej. W żadnym wypadku nie należy wykonywać tego samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją wybrać rodzaj substancji a także pakerów zależnie od danego przypadku. Mimo że iniekcja ciśnieniowa wygląda na prosty system, bardzo łatwo o popełnienie błędu w momencie, gdy nie posiadamy odpowiedniej wiedzy.