Bruk – poznaj jego historię

Kostka brukowa to niezmiernie popularny materiał na podjazdach, placach i deptakach. Są sytuacje, kiedy układana jest również na ulicach. Skąd wziął się koncept tego typu podłoża i kiedy została pierwszy raz użyta? Czy każda kostka brukowa jest taka sama?

Bruk – co to jest?

Bruk to najprościej mówiąc warstwa ulicy, która jest wzmocniona za pomocą ułożonej na niej pokrywy ściśniętych kamieni lub kostek, dla przykładu ceramicznych. Powierzchnię kładzie się na odpowiednim rdzeniu z tłucznia oraz piasku, które nie są tylko po to, żeby wyrównać podłoże, ale także drenażują opady deszczu. Początkowo bruk był nawierzchnią wykonaną z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, inaczej mówiąc kocie łby, jednak powoli jednak nazwa ta zaczęła być wykorzystywana też przy gruntach z kostek kamiennych lub betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?

Kostka brukowa istniała już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Całkowicie zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku, kiedy to Rzymianie zaczęli budować dotychczasowe brukowane autostrady. Pod koniec II w. mieli ich wybudowanych już spore ilości. Kilka lat po tym wydarzeniu drogi budowane z kostki brukowej zaczęły pojawiać się we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Kostka brukowa, którą znamy jest tworzona w nieco inny sposób, gdyż w starożytności układana była zawsze ręcznie, w wyjątkowych sytuacjach przy pomocy zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym został wynaleziony bruk, tworzenie powierzchni brukowych przyczyniło się do poprawienia funkcjonowania miast, przekazywania informacji, oraz dostęp do wielu miejsc, także za granicą. To samo zaobserwować możemy dziś, kiedy to drogi – chociaż w zupełnie inny sposób tworzone, pomagają nam na co dzień.

Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich drogi bardzo często były zalewane i potrzebowali kostek, które nie będą podatne na pęknięcia. Wstępnie Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne albo rzeczy z gliny. Pierwsze kostki brukowe były w kształcie prostopadłościanu i miały rozmiar 10 na 20 centymetrów. W dalszym ciągu ten kształt betonowej kostki zwie się kostką holenderską. Tak tworzone kostki były bardzo tanie w produkcji i wyjątkowo mocne.

Gdzie zobaczyć można kostkę brukową?

Firmy zajmujące się brukarstwem we Wrocławiu bardzo często wynajmowane są do wykonania prac w domach prywatnych, w których kładziona jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Też pozostałe fragmenty ogrodu często wymagają położenia kostki. W dodatku brukarstwo jest obowiązkowe podczas robienia parkingów, deptaków i rynków w miastach. Wiele powierzchni we Wrocławiu i innych miejscowościach wyłożonych jest kostką brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem mają na stanie różne typy kostki brukowej i wykorzystują je w zależności od miejsca i zaleceń. Najczęściej wykorzystywane są kostki betonowe i granitowe, a także kamienie polne, czyli tak zwane kocie łby, lub cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na odpowiednią kostkę brukową opłaca się podpytać o radę specjalisty. Na pewno profesjonalną firmę brukarską znajdziemy we Wrocławiu.